2020 National Convention

Official 2020 Wisconsin Delegation

District Level Delegates

1st CD
John Collins, Kenosha, Biden
Trevor Jung, Racine, Biden
Connie Cobb Madsen, Racine, Biden
Sally Simpson, Kenosha, Biden
Steven Doelder, Genoa City, Sanders
Susan Sheldon, Burlington, Sanders

2nd CD
David Boetcher, Waunakee, Biden
Awais Khaleel, Madison, Biden
Shawn Reents, Janesville, Biden
John Smallwood, Madison, Biden
Laura Beutel, Montrose, Biden
Farah Famouri, Madison, Biden
Elizabeth Miller, Madison, Biden
Michael Morgan, Madison, Sanders
Charlie Ryan, Verona, Sanders
Essie Lenchner, Madison, Sanders
Laura Valderrama, Madison, Sanders

3rd CD
Gary Hawley, Stevens Point, Biden
Nicholas Webber, Eau Claire, Biden
Bobbie Green, Eau Claire, Biden
Margaret Wood, La Crosse, Biden
Jeremy Gragert, Eau Claire, Sanders
Erin Ford, Viroqua, Sanders

4th CD
Craig Mastantuono, Milwaukee, Biden
Chris Walton, Milwaukee, Biden
Megan Holbrook, Milwaukee, Biden
Rep. LaKeshia Myers, Milwaukee, Biden
Deiadra Queary, Milwaukee, Biden
Alexander Kostal, Milwaukee, Sanders
Tommy Molina, Milwaukee, Sanders
Corrine Rosen, Milwaukee, Sanders
Noel Ray, Milwaukee, Sanders

5th CD
Nick Katers, Menomoneee Falls,Biden
Donald Placidi, Greenfield, Biden
Lynn Carey, Germantown, Biden
Lauren Yoder, Waukesha, Biden
William Walter, Germantown, Sanders
Naimeh Mohammad, Greenfield, Sanders

6th CD
Thomas Kitchen, Fond du Lac, Biden
Ryan Sorenson, Sheboygan, Biden
Debra Dassow, Cedarburg, Biden
Marcia Steele, Algoma, Biden
Michael Beardsley, Oshkosh, Sanders
Isabel Klemmer, Mequon, Sanders

7th CD
Preston Pagel, Mosinee, Biden
Vik Verma, Merrill, Biden
Kay Gruling, Wausau, Biden
Melissa Schroeder, Merrill, Biden
Lauren Henkelman, Wausau, Sanders

8th CD
David Hayes, Sturgeon Bay, Biden
Amaad Rivera-Wagner, Green Bay, Biden
Jill Swenson, Appleton, Biden
Katie Van Zeeland, Appleton, Biden
Justice Peche, Suamico, Sanders
Jasmine Neosh, Shawano, Sanders

 

District level Alternates
Rep. Shelia Stubbs, Madison, Biden (CD 2)
Lance Tryggestad, La Crosse, Biden (CD 3)
Sachin Chheda, Milwaukee, Biden (CD 4)
Kyle Whelton, Sheboygan, Biden (CD 6)
Ann Stevning-Roe, Marshfield, Biden (CD 7)

 

PLEO Delegates

Lieutenant Governor Mandela Barnes, Biden
Mayor Tom Barrett, Biden
Rep. David Bowen, Sanders
Fmr. Governor Jim Doyle, Biden
Treasurer Sarah Godlewski, Biden
Rep. Gordon Hintz, Biden
Attorney General Josh Kaul, Biden
County Exec. Thomas Nelson, Sanders
Chairwoman Marcelia Nicholson, Sanders
Mayor Satya Rhodes-Conway, Biden

At-Large Delegates

Kathleen Arciszewski, Biden
Stephanie Bloomingdale, Biden
Randy Bryce, Sanders
Rep. Marisabel Cabrera, Biden
County Exec. David Crowley, Biden
Angelina Cruz, Sanders
Ada Deer, Biden
Rep. Jason Fields, Biden
Alicia Halvensleben, Biden
Fmr. Mayor Frances Huntley-Cooper, Biden
Shelly Krajacic, Biden
Sarah Lloyd, Sanders
Fabi Maldonado, Sanders
Ronald Martin, Biden
Mayor Cory Mason, Biden
Amy Mizialko, Sanders
Peter Rickman, Sanders
Thelma Sias, Biden
Sequanna Taylor, Biden

At-Large Alternates

Michael Childers, Biden
Kamryn Yelk, Sanders

 

Automatic Delegates

Governor Tony Evers
Senator Tammy Baldwin
Congressman Ron Kind
Congresswoman Gwen Moore
Congressman Mark Pocan
DNC Secretary Jason Rae
DPW Chair Ben Wikler
DPW 1st Vice Chair Felesia Martin
DNC Member Khary Penebaker
DNC Member Andrew Werthman
DNC Member Rep. Janet Bewley
DNC Member Martha Love
At Large DNC Member Mahlon Mitchell

 

Permanent Standing Committee Members

Rules Committee
Lauren Markowitz, Biden
Randy Udell, Biden
Congressman Mark Pocan, Sanders

Platform Committee
Adam Brabender, Biden
Linda Honold, Biden
Peter Rickmann, Sanders

Credentials Committee
Valerie Landowski, Biden
Ossie Kendrix, Biden
Heidi Wegleitner, Sanders

 

Convention Pages

Courtney Beyer
Garren Randolph
Kendall Oehler

Paid for by the Democratic Party of Wisconsin, Ben Wikler, Chair