fbpx

Nomination Papers

Sign Nomination Papers for the Democratic Candidates in your Districts

 

Nomination signatures are required for Wisconsin candidates appearing on the Fall 2020 ballot. Signatures can begin circulating on April 15, 2020 and are due by June 1, 2020.

Please see below for a list of the nomination papers provided to DPW by Democratic candidates. If there is a primary in your district, you are only allowed to sign nomination papers for one candidate per each office.

Instructions for properly completing nomination papers can be found HERE

Note: DPW will be adding to the list below as candidates announce and provide us with their papers. Candidates wishing to add their name to this list should email a pdf of their nomination papers to [email protected]

Congress

Congressional District 1
Josh Pade
Nomination Papers

Congressional District 1
Roger Polack
Nomination Papers

Congressional District 2
Congressman Mark Pocan
Nomination Papers

Congressional District 3
Congressman Ron Kind
Nomination Papers

Congressional District 3
Mark Neumann
Nomination Papers

Congressional District 4
Congresswoman Gwen Moore
Nomination Papers

Congressional District 5
Tom Palzewicz
Nomination Papers

Congressional District 6
Michael Beardsley
Nomination Papers

Congressional District 6
Matthew Boor
Nomination Papers

Congressional District 6
Jessica King
Nomination Papers

Congressional District 6
Amy Washburn
Nomination Papers

Congressional District 7
Tricia Zunker
Nomination Papers

Congressional District 8
Amanda Stuck
Nomination Papers

 

State Senate

Senate District 4
Senator Lena Taylor
Nomination Papers

Senate District 6
Senator Latonya Johnson
Nomination Papers

Senate District 8
Neal Plotkin
Nomination Papers

Senate District 10
Senator Patty Schachtner
Nomination Papers

Senate District 12
Eduard Vocke
Nomination Papers

Senate District 14
Joni Anderson
Nomination Papers

Senate District 14
John Small
Nomination Papers

Senate District 16
Melissa Sargent
Nomination Papers

Senate District 18
Aaron Wojciechowski
Nomination Papers

Senate District 22
Senator Bob Wirch
Nomination Papers

Senate District 24
Paul Piotrowski
Nomination Papers

Senate District 26
Nada Elmikashfi
Nomination Papers

Senate District 26
John Imes
Nomination Papers

Senate District 26
Aisha Moe
Nomination Papers

Senate District 26
Kelda Roys
Nomination Papers

Senate District 28
Adam Murphy
Nomination Papers

Senate District 30
Jonathon Hansen
Nomination Papers

Senate District 30
Sandra Ewald
Nomination Papers

Senate District 32
Brad Pfaff
Nomination Papers

 

State Assembly

All Democratic Assembly forms can be returned to:
Assembly Democratic Campaign Committee
PO Box 814
Madison, WI 53701

Assembly District 1
Kim Jensen
Nomination Papers

Assembly District 2
Mark Kiley
Nomination Papers

Assembly District 3
Emily Voight
Nomination Papers

Assembly District 4
Kathy Hinkfuss
Nomination Papers

Assembly District 4
Erik Hoyer
Nomination Papers

Assembly District 6
Richard Sarnwick
Nomination Papers

Assembly District 7
Rep. Daniel Riemer
Nomination Papers

Assembly District 8
JoAnna Bautch
Nomination Papers

Assembly District 8
Enrique Murguia
Nomination Papers

Assembly District 8
Sylvia Ortiz-Velez
Nomination Papers

Assembly District 8
Michael Rivera
Nomination Papers

Assembly District 9
Rep. Marisabel Cabrera
Nomination Papers

Assembly District 10
Rep. David Bowen
Nomination Papers

Assembly District 11
Curtis Cook
Nomination Papers

Assembly District 11
Dora Drake
Nomination Papers

Assembly District 11
Tomika Vukovic
Nomination Papers

Assembly District 12
Rep. LaKeshia Myers
Nomination Papers

Assembly District 13
Sara Rodriguez
Nomination Papers

Assembly District 13
Gabriella Suliga
Nomination Papers

Assembly District 14
Rep. Robyn Vining
Nomination Papers

Assembly District 15
Jesssica Katzenmeyer
Nomination Papers

Assembly District 16
Rep. Kalan Haywood
Nomination Papers

Assembly District 17
Michael Brox
Nomination Papers

Assembly District 17
Supreme Moore Omokunde
Nomination Papers

Assembly District 17
Chris Walton
Nomination Papers

Assembly District 18
Rep. Evan Goyke
Nomination Papers

Assembly District 19
Rep. Jonathan Brostoff
Nomination Papers

Assembly District 20
Rep. Christine Sinicki
Nomination Papers

Assembly District 21
Eric Brooks
Nomination Papers

Assembly District 22
Jack Larsen
Nomination Papers

Assembly District 23
Deb Andraca
Nomination Papers

Assembly District 24
Emily Siegrist
Nomination Papers

Assembly District 25
Kerry Trask
Nomination Papers

Assembly District 26
Mary Lynne Donohue
Nomination Papers

Assembly District 28
Kim Butler
Nomination Papers

Assembly District 29
John Rocco Calabrese
Nomination Papers

Assembly District 30
Sarah Yacoub
Nomination Papers

Assembly District 31
Elizabeth Lochner-Abel
Nomination Papers

Assembly District 32
Katherine Gaulke
Nomination Papers

Assembly District 33
Mason Becker
Nomination Papers

Assembly District 34
Kirk Bangstad
Nomination Papers

Assembly District 35
Tyler Ruprecht
Nomination Papers

Assembly District 37
Abigail Lowery
Nomination Papers

Assembly District 38
Melissa Winker
Nomination Papers

Assembly District 39
Izzy Hassey Nevarez
Nomination Papers

Assembly District 40
Deborah Silvers
Nomination Papers

Assembly District 41
Nate Zimdars
Nomination Papers

Assembly District 42
Melisa Arndt
Nomination Papers

Assembly District 43
Rep. Don Vruwink
Nomination Papers

Assembly District 44
Sue Conley
Nomination Papers

Assembly District 45
Rep. Mark Spreitzer
Nomination Papers

Assembly District 46
Rep. Gary Hebl
Nomination Papers

Assembly District 47
Rep. Jimmy Anderson
Nomination Papers

Assembly District 48
Samba Baldeh
Nomination Papers

Assembly District 48
Lindsay Lemmer
Nomination Papers

Assembly District 48
Walter Stewart
Nomination Papers

Assembly District 48
Jason Vangalis
Nomination Papers

Assembly District 49
Barret Galauner
Nomination Papers

Assembly District 49
Shaun Murphy-Lopez
Nomination Papers

Assembly District 50
Mark Waldon
Nomination Papers

Assembly District 51
Kriss Marion
Nomination Papers

Assembly District 52
Joe Lavrenz
Nomination Papers

Assembly District 52
Julie Schroeder
Nomination Papers

Assembly District 54
Rep. Gordon Hintz
Nomination Papers

Assembly District 55
Dan Schierl
Nomination Papers

Assembly District 56
Joseph Carmen
Nomination Papers

Assembly District 56
Diana Lawrence
Nomination Papers

Assembly District 57
Lee Snodgrass
Nomination Papers

Assembly District 62
August Schutz
Nomination Papers

Assembly District 63
Joel Jacobsen
Nomination Papers

Assembly District 64
Rep. Tip McGuire
Nomination Papers

Assembly District 65
Rep. Tod Ohnstad
Nomination Papers

Assembly District 66
Rep. Greta Neubauer
Nomination Papers

Assembly District 67
Chris Kapsner
Nomination Papers

Assembly District 68
Emily Berge
Nomination Papers

Assembly District 69
Brian Giles
Nomination Papers

Assembly District 70
John Baldus
Nomination Papers

Assembly District 71
Rep. Katrina Shankland
Nomination Papers

Assembly District 72
Criste Greening
Nomination Papers

Assembly District 73
Rep. Nick Milroy
Nomination Papers

Assembly District 74
Rep. Beth Meyers
Nomination Papers

Assembly District 75
John Ellenson
Nomination Papers

Assembly District 76
Heather Driscoll
Nomination Papers

Assembly District 76
Francesca Hong
Nomination Papers

Assembly District 76
Ali Maresh
Nomination Papers

Assembly District 76
Marsha Rummel
Nomination Papers

Assembly District 76
Nicki Vander Meulen
Nomination Papers

Assembly District 76
Tyrone Williams
Nomination Papers

Assembly District 77
Rep. Shelia Stubbs
Nomination Papers

Assembly District 78
Rep. Lisa Subeck
Nomination Papers

Assembly District 79
Rep. Dianne Hesselbein
Nomination Papers

Assembly District 80
Rep. Sondy Pope
Nomination Papers

Assembly District 81
Rep. Dave Considine
Nomination Papers

Assembly District 82
Jacob Malinowski
Nomination Papers

Assembly District 82
Nenad Markovic
Nomination Papers

Assembly District 82
Paul McCreary
Nomination Papers

Assembly District 83
Alan Deyoung
Nomination Papers

Assembly District 85
Aaron LaFave
Nomination Papers

Assembly District 87
Richard Pulcher
Nomination Papers

Assembly District 88
Nick DeLeon
Nomination Papers

Assembly District 88
Kristin Lyerly
Nomination Papers

Assembly District 89
Karl Jaeger
Nomination Papers

Assembly District 91
Rep. Jodi Emerson
Nomination Papers

Assembly District 92
Amanda WhiteEagle
Nomination Papers

Assembly District 93
Charlene Warner
Nomination Papers

Assembly District 94
Rep. Steve Doyle
Nomination Papers

Assembly District 95
Rep. Jill Billings
Nomination Papers

Assembly District 96
Tucker Gretebeck
Nomination Papers

Assembly District 96
Josefine Jaynes
Nomination Papers

Assembly District 97
Aaron Perry
Nomination Papers

 

County Offices

Columbia County District Attorney
Brenda Yaskal
Nomination Papers

Crawford County Register of Deeds
Melissa Nagel
Nomination Papers

Dane County Clerk
Scott McDonell
Nomination Papers

Dane County District Attorney
Ismael Ozanne
Nomination Papers

Dane County Register of Deeds
Kristi Chlebowski
Nomination Papers

Dane County Treasurer
Adam Gallagher
Nomination Papers

Milwaukee County District Attorney
John Chisholm
Nomination Papers

Milwaukee County Register of Deeds
Israel Ramon
Nomination Papers

Racine County Register of Deeds
Connie Cobb Madsen
Nomination Papers

Rock County District Attorney
David O’Leary
Nomination Papers

Walworth County Register of Deeds
Cairie Virrueta
Nomination Papers

Waushara County District Attorney
Laura Waite
Nomination Papers

Paid for by the Democratic Party of Wisconsin, Ben Wikler, Chair